Rys historyczny

rys_his1W roku 1828 w domu Pod Opatrznością, która stanowi obecnie część budynku nr 13 w Rynku Głównym, a do połowy XIX wieku   będącą niezależną kamienicą, oznaczoną wówczas nr 24, kupiec i mieszczanin krakowski Józef Louis wynajął lokal na parterze i otworzył w nim sklep z suknami zagranicznymi. W roku 1863 Józef Louis wykupił dom i przeprowadził restaurację kamienicy, a następnie w roku 1846 wykupił sąsiadujący z jego kamienicą dom Pod Złotą Głową. W czasie Wiosny Ludów i bitewnych wydarzeń, granaty spowodowały pożar i zapaliły ganki. Na szczęście mocna ulewa ugasiła pożar, oszczędzając kamienicę rodziny Louisów. [Wieści zaczerpnięte z pamiętników Józefa Wawel Louisa]. Po pożarach dom przebudowano i scalono w jeden budynek, obecnie mieszczący się przy Rynku Głównym 13 w Krakowie.

 

rys_his2W czasach nam współczesnych, historia miejsca odżywa od 1995 roku, kiedy to po sześciu miesiącach remontu zabytkowych piwnic, w ich podwojach pojawił się założony Klub U Louisa. Dnia 23.09 1995 roku nastąpiło jego oficjalne otwarcie. Od dnia tego jego podwoje wypełniały się ludźmi, którzy wraz z nami, przekształcili czysto fizyczną przestrzeń gotyckiej piwnicy w przestrzeń ducha ludzkiej kultury, muzyki, twórczości, spotkań i bycia razem. Wspólnych pasji, poszukiwań i tego, że po chwili refleksji i wymiany ludzkiej myśli, usiedzieć nie mogąc na miejscu, idą dalej. Ku pasji, życiu, niezgodzie na otaczającą rzeczywistość odchodzących w niepamięć czasów polskiej komuny i chęci zmiany. Niesieni

twórczym niepokojem, zmianę czyniący Louisa, tym co w nich niepowtarzalne i indywidualne. W 2003 roku miała miejsce kolejna przebudowa, klub został odnowiony, powiększony i sklimatyzowany.

rys_his3

 

Od początku 2004 roku ponownie Klub U Louisa ma zaszczyt zaprosić do współuczestniczenia i współtworzenia razem z nami tego miejsca, jego kolorytu i indywidualnego charakteru, niepowtarzalnej atmosfery i ducha naszych czasów początku XXI wieku. Niech w dalszym ciągu to miejsce w sposób szczególny będzie w możności przemiany z przestrzeni fizycznej XIV – sto wiecznej materii, w przestrzeń duchową z jej własnym louisowym klimatem. Niech mając coś z siebie ma coś z nas. Niech dając coś i od nas otrzyma.

 

Klub Louis, klub muzyczny, klub podróżnika, klub ludzkich rozmaitych pasji, klub projektów społecznych, muzyka na żywo, galeria, internet, pub.